25. apríla 2023/Národný program reforiem, Publikácie, Strategické materiály
Národný program reforiem Slovenskej republiky 2023 (NPR) popisuje reformné snaženie vlády Slovenskej republiky v kľúčových štrukturálnych oblastiach. Jeho cieľom je poskytnúť ucelený prehľad o realizovaných a plánovaných opatreniach, ktorými SR reaguje na špecifické odporúčania Rady EÚ pre Slovensko, a to bez ohľadu na to, či ide o opatrenia realizované prostredníctvom politiky súdržnosti EÚ, z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR alebo zo zdrojov štátneho rozpočtu. NPR zároveň slúži aj ako nástroj na komunikáciu plnenia cieľov Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj a Európskeho piliera sociálnych práv.
Štrukturálne výzvy Slovenska
Pomenovanie aktuálneho stavu napredovania krajiny v kontexte najväčších štrukturálnych výziev je kľúčovým východiskom pre úspešný popis reformného snaženia. Pri plánovaní a implementácii reforiem je nutné vychádzať z analýzy súčasného stavu krajiny v najzásadnejších oblastiach rozvoja a zasadiť ich do súvislosti s najväčšími štrukturálnymi výzvami, ktorým Slovenská republika (SR) čelí. S týmto cieľom bol v lete roku 2022 predstavený projekt Reformný kompas slovenskej ekonomiky[1], ktorý poskytuje komplexný pohľad na výzvy ako z ekonomického hľadiska, tak aj z hľadiska kvality života obyvateľstva.
Popri identifikácii výziev je rovnako dôležité určiť si jasné ciele a sledovať trajektóriu ich plnenia. Za týmto účelom boli stanovené ciele[2] pre TOP 30 indikátorov[3] v ôsmich identifikovaných oblastiach. Jednotlivé oblasti predstavujú najväčšie výzvy z pohľadu ekonomického rastu, kvality života, ale aj z pohľadu megatrendov ako sú demografické zmeny (preto indikátory fiškálnej udržateľnosti) či zelená a digitálna transformácia. Agregovaný pohľad na identifikované výzvy prináša Reformný Kompas v Grafe 1, ktorý na ročnej báze sumarizuje vzdialenosť súčasného stavu od stanovených cieľov vo výsledkových indikátoroch pokrývajúcich všetkých osem oblastí.
Reformný kompas: Vzdialenosť od cieľov stanovených pre rok 2030 a od najlepšieho výkonu podľa jednotlivých oblastí[4]
Zdroj: Prepočty IFP
Hlavným posolstvom kompasu zostáva, že vo všetkých nosných ôsmich oblastiach je stále nevyhnutné intenzívne reformné úsilie na dosiahnutie cieľových hodnôt. Je preto potrebné sústrediť sa na riadne plnenie opatrení z ambiciózneho POO, ktorý má potenciál pozitívne ovplyvniť všetky identifikované prioritné oblasti. Oneskorenie plnenia niektorých opatrení z POO v oblasti zdravotníctva a vzdelávania si zasluhuje obzvlášť zvýšenú pozornosť, keďže tieto dve oblasti boli identifikované ako najväčšie výzvy pre kvalitu života občanov[5]. Rovnako dôležité z pohľadu plnenia cieľov bude tiež efektívne čerpanie finančných zdrojov (takmer 13 miliárd eur) a implementácia investícií v rámci politiky súdržnosti EÚ na obdobie 2021 – 2027.
Slovensko sa najviac približuje k dosiahnutiu cieľových hodnôt v oblasti zelenej transformácie. Posun je vidieť najmä v znižovaní emisií skleníkových plynov, aj keď nedávny pokles môže byť čiastočne spôsobený utlmením priemyselnej činnosti a dopravy počas pandémie COVID-19. Energetická kríza vyvolaná ozbrojeným konfliktom na Ukrajine však zvýraznila urgentnosť ďalších výziev v tejto oblasti, na ktoré je potrebné reagovať reformnými opatreniami. V súlade s novým plánom EK REPowerEU[6] by sa mali zamerať na diverzifikáciu zdrojov energie s cieľom znížiť závislosť od fosílnych palív a urýchlenie prechodu na obnoviteľné zdroje energie.
V oblasti dlhodobej udržateľnosti verejných financií sme od dosiahnutia cieľových hodnôt naopak najďalej. K nepriaznivej dlhodobej udržateľnosti verejných financií prispievajú najmä vysoké budúce náklady spôsobené starnutím populácie a nedostatočná konsolidácia. Dlhodobú udržateľnosť verejných financií je však potrebné vnímať aj v kontexte horšieho ako očakávaného hospodárskeho vývoja v súvislosti s vojnou na Ukrajine, bezprecedentným rastom cien energií spojeným aj s extrémnym nárastom miery inflácie so súvisiacimi sociálnymi dôsledkami a pretrvávajúcim efektom pandémie COVID-19. Aj preto EK pristúpila k opätovnému predĺženiu všeobecnej únikovej doložky Paktu stability a rastu aj na rok 2023. V rámci fiškálnej reakcie je nutné cielenými opatreniami zmierňovať efekt rastúcich energií a inflačných tlakov na domácnosti a podniky. Efekt týchto opatrení je len dočasný a vláda musí pokračovať v ozdravovaní verejných financií na dlhodobom horizonte najmä z dôvodu dôsledkov nepriaznivých demografických zmien.
Národný program reforiem Slovenskej republiky 2023 bol vzatý na vedomie vládou 26. apríla 2023.
Čo je Národný program reforiem?
Národný program reforiem Slovenskej republiky 2023 (NPR) popisuje reformné snaženie vlády Slovenskej republiky v kľúčových štrukturálnych oblastiach. Jeho cieľom je poskytnúť ucelený prehľad o realizovaných a plánovaných opatreniach, ktorými SR reaguje na špecifické odporúčania Rady EÚ pre Slovensko