30. novembra 2021/Fiškálny kompakt, Publikácie, Strategické materiály
Fiškálny kompakt
Plnenie pravidla vyrovnaného rozpočtu za rok 2020
Transpozícia európskych fiškálnych pravidiel zaviedla v roku 2014 do národnej legislatívy Pravidlo o vyrovnanom rozpočte. Tým sa rozumie dosiahnutie strednodobého rozpočtového cieľa (MTO) na úrovni štrukturálneho deficitu 0,5 % HDP, respektíve adekvátne rýchly postup k jeho splneniu, vychádzajúc z požiadaviek Európskej komisie (EK). Finálne hodnotenie plnenia pravidla o vyrovnanom rozpočte spresňuje hodnotenie z júna, štrukturálny deficit dosiahol v roku 2020 úroveň 3,6 % HDP, rast upravených výdavkov 4,9 %. Vývoj sledovaných indikátorov sprevádzal historicky druhý najväčší prepad slovenskej ekonomiky spolu s výrazným nárastom deficitu verejnej správy. Vláda SR reagovala na pandémiu vyhlásením výnimočných okolností, počas ktorých sa korekčný mechanizmus v roku 2020 za rok 2018 neuplatnil. Z dôvodu vyhlásených výnimočných okolností pre rok 2020 sa tiež odchýlenie od smerovania k MTO v predbežnom ani finálnom hodnotení neposudzovalo.
MFSR zverejňuje dvakrát ročne vyhodnotenie existencie výraznej odchýlky založené na odhade štrukturálneho salda a doplnené analýzou vývoja upravených výdavkov očistených o príjmové opatrenia (tzv. výdavkového pravidla).
Čo je to fiškálny kompakt?
Fiškálny kompakt je medzivládnou zmluvou* o fiškálnej zodpovednosti. Jej zavedenie do praxe** prinieslo povinné uplatňovanie pravidla vyrovnaného štrukturálneho rozpočtu a aplikáciu korekčného mechanizmu v prípade výraznej odchýlky od tohto pravidla. MFSR dvakrát ročne zverejňuje vyhodnotenie týchto pravidiel v dokumente pod názvom fiškálny kompakt.
* Zmluva o stabilite, koordinácii a správe v Hospodárskej a menovej únii
** Slovensko implementovalo fiškálny kompakt s účinnosťou od januára 2014 novelou zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.