12. októbra 2023/Aktuálne dianie v ekonomike, Domáca ekonomika, Flash správy, Trh práce
Reálne mzdy v auguste konečne vzrástli, zamestnanosť však klesá
2023 | Flash info z vybraných odvetví
Priemyselné tržby v auguste v reálnom vyjadrení medziročne poklesli o 3,2 %. Kondícia priemyslu bola však lepšia v porovnaní s júlom (medzimesačný rast 2,5 %), kedy sa pravdepodobne vo veľkej miere čerpali celozávodné dovolenky. Vidieť to najme na tržbách v najdôležitejšom odvetví výrobe automobilov, ktorých tržby v stálych cenách v júli medzimesačne klesli o 11 % (sezónne očistené) a následne sa v auguste vrátili a vzrástli o 13 %. Podobný vývoj nasledovali aj v ostatných odvetviach priemyslu, kedy po júlovom poklese nasledoval augustový rast. Reálne tržby v stavebníctve sa medzimesačne mierne zvýšili o 1,4 %, no v porovnaní s rokom 2019 sú stále výrazne nižšie. Stavebníctvo zrejme ťahajú nadol vysoké úrokové miery a slabý dopyt na trhu s nehnuteľnosťami. Ak by sme nemali silný rok dočerpávania fondov EÚ, zrejme by stavebné firmy na Slovensku zažívali zásadnejšie problémy s dopytom.
Zamestnanosť sa vo vybraných odvetviach súkromného sektora v máji prepadla najviac za uplynulé 2 roky. Medziročne zaniklo cez 14 tisíc pracovných miest, čo predstavuje zníženie o 1 %. K poklesu zamestnanosti prispeli všetky vybrané sektory súkromného sektora okrem stavebníctva, kde bola tvorba pracovných miest vyššia o 0,6 %. Medzimesačne zamestnanosť už polroka klesá v každom mesiaci v priemere o 0,1 %. Zlé správy prišli aj zo Sociálnej poisťovne, kde sa počet zamestnaneckých vzťahov medzimesačne aj medziročne znížil o 0,2 %. Zamestnanosť v treťom kvartáli tak pravdepodobne skončí v červených číslach a predstavuje mierne negatívne riziko voči našej prognóze zo septembra.
Mzdy vo vybraných odvetviach súkromného sektora kopírovali zvýšenie z uplynulých mesiacov. Rastom nad 10 % predbehli infláciu a reálna mzda stúpla najviac za posledných 20 mesiacov. Najvyššiu dynamiku (17 %) dosiahli mzdy zamestnancov v ubytovaní. Výrazne si polepšili aj zamestnanci v stavebníctve a vo veľkoobchode (nad 12 %). Nedostatok zamestnancov stále hlási približne tretina firiem čo vytvára tlak na rast miezd v súkromnom sektore aj v budúcnosti.