24. apríla 2024/Národný program reforiem, Publikácie, Strategické materiály
Národný program reforiem Slovenskej republiky 2024 (NPR) popisuje reformné snaženie vlády Slovenskej republiky v kľúčových štrukturálnych oblastiach. Jeho cieľom je poskytnúť ucelený prehľad o realizovaných a plánovaných opatreniach, ktorými SR reaguje na špecifické odporúčania Rady EÚ pre Slovensko a zároveň slúži aj ako nástroj na komunikáciu plnenia cieľov Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj a Európskeho piliera sociálnych práv. Vzhľadom na to, že v súčasnosti je reformné úsilie sústredené v Pláne obnovy a odolnosti SR, sa materiál venuje najmä týmto opatreniam a postupu v ich napĺňaní. Prehľad reformného snaženia je však doplnený aj o opatrenia nad jeho rámec, ktoré boli identifikované v spolupráci s príslušnými rezortami.
Štrukturálne výzvy Slovenska
Aktuálny stav napredovania krajiny pri napĺňaní štrukturálnych výziev graficky sumarizuje Reformný kompas slovenskej ekonomiky[1]. Jednotlivé oblasti predstavujú najväčšie výzvy z pohľadu ekonomického rastu, kvality života, ale aj z pohľadu megatrendov, ako sú demografické zmeny či zelená a digitálna transformácia. Agregovaný pohľad na identifikované výzvy prináša Reformný Kompas v nižšie uvedenom grafe, ktorý na ročnej báze sumarizuje vzdialenosť súčasného stavu od stanovených cieľov vo výsledkových indikátoroch pokrývajúcich osem hlavných štrukturálnych oblastí. V porovnaní s najlepšími krajinami EÚ dosahuje SR najhoršie výsledky v oblastiach „verejné financie“, „zdravie“ a „produktivita“. Z toho dôvodu by im mala byť v rámci reformného úsilia krajiny venovaná zvýšená pozornosť.
V oblasti dlhodobej udržateľnosti verejných financií a produktivity sme od dosiahnutia cieľových hodnôt najďalej. K nepriaznivej dlhodobej udržateľnosti verejných financií prispievajú najmä vysoké budúce náklady spôsobené starnutím populácie a doteraz dosiahnutá nedostatočná konsolidácia. V porovnaní s minuloročnou správou NPR 2023 bol v oblasti verejných financií zaznamenaný iba nepatrný pokrok. Zlepšenie dlhodobej udržateľnosti vplyvom penzijnej reformy prijatej v roku 2022 bolo z veľkej časti kompenzované zhoršením súčasného hospodárenia. Reformný kompas zároveň porovnáva výkon Slovenska voči referenčnej skupine krajín EÚ, v ktorých sa v priemere dlhodobá udržateľnosť zlepšila, čo prispelo k tomu, že Slovensko pri dobiehaní cieľovej hodnoty pre rok 2030 stagnuje.
K oblastiam s najnižšou konvergenčnou medzerou patrí zelená transformácia a vzdelávanie[2]. Z dlhodobého hľadiska je kladný posun v oblasti zelenej transformácie najviditeľnejší. Mierne medziročné zhoršenie v tejto oblasti je spôsobené najmä krátkodobým výkyvom miery recyklovania komunálneho odpadu. Energetická kríza vyvolaná ozbrojeným konfliktom na Ukrajine však zvýraznila urgentnosť ďalších výziev v prechode na zelenú ekonomiku. Z toho dôvodu je dôležité reformné úsilie sústrediť najmä do diverzifikácie zdrojov energie s cieľom znížiť závislosť od fosílnych palív a urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje energie v súlade s novým plánom Európskej komisie REPowerEU.
Vzdelávací systém je poznačený nedostatočnou inklúziou, ktorá začína už nízkou účasťou detí na predprimárnom vzdelávaní. Výzvou zostáva eliminácia rozdielov v pripravenosti pri nástupe na primárne vzdelávanie a cielenejšia orientácia na vzdelávacie výstupy, ako sú matematická, čitateľská či prírodovedná gramotnosť. Prebiehajúca kurikulárna a učebnicová reforma je preto kľúčovým krokom k posilneniu systematického a cieleného rozvíjania gramotnosti a zručností žiakov. Vzhľadom na technologický pokrok sa zároveň rozširuje kvalifikačná medzera disponibilných pracujúcich voči požiadavkám pracovného trhu, čo predstavuje značnú výzvu pre súčasnú štruktúru zamestnanosti na Slovensku. S cieľom prilákať a udržať vysokokvalifikovaných zamestnancov a študentov sa napríklad vytvoria 3 plne funkčné klientske strediská (tzv. „one-stop shopy“), ktoré im budú poskytovať komplexné služby uľahčujúce usadenie sa na Slovensku.
Národný program reforiem Slovenskej republiky 2024 bol schválený vládou 24. apríla 2024.
Čo je Národný program reforiem?
Národný program reforiem Slovenskej republiky (NPR) popisuje reformné snaženie vlády Slovenskej republiky v kľúčových štrukturálnych oblastiach. Jeho cieľom je poskytnúť ucelený prehľad o realizovaných a plánovaných opatreniach, ktorými SR reaguje na špecifické odporúčania Rady EÚ pre Slovensko