10. októbra 2023/Aktuálne dianie v ekonomike, Flash správy, Zahraničná ekonomika
MMF prognózuje spomalenie globálnej ekonomiky
2023 | Flash info o vývoji v zahraničí
Svetová ekonomika v tomto roku podľa MMF posilní o 3 % a v budúcom o 2,9 %. Viaceré krajiny pozitívne prekvapili odolnosťou voči vonkajším šokom, ako napr. USA s predpokladaným rastom na úrovni 2,1 % v tomto roku a 1,5 % v budúcom. Vysoká domáca spotreba podporená úsporami z čias pandémie a stabilný pracovný trh naznačujú, že centrálnej banke sa podľa MMF môže podariť hladké pristátie (t.j. pokles inflácie pri zachovaní ekonomického výkonu). Oživenie sa dostavilo aj do Japonska, ktoré v tomto roku porastie o 2 % a v budúcom o 1 % vďaka odolnému dopytu a silnejúcemu turizmu. V oboch prípadoch MMF revidoval svoju prognózu smerom nahor. Dynamika však spomalí v Číne, ktorú pribrzdí nepriaznivá situácia na trhu s nehnuteľnosťami a zhoršujúca sa nálada spotrebiteľov.
Európa nehrá prvé husle. Oživenie v Európe a eurozóne stráca na sile. Silný inflačný a energetický šok ako aj bezprostredná blízkosť vojenského konfliktu na Ukrajine si vyberajú svoju daň s ekonomickou výkonnosťou približne 2,2 % pod očakávaným vývojom spred pandémie. Vyhliadky na tento a budúci rok boli tiež zrevidované nadol a MMF očakáva výkonnosť na úrovni 0,7 % a 1,2 %. Spomalenie sa dotkne najmä priemyselne orientovaných ekonomík, na ktoré dolieha prísna menová politika a voľnejší zahraničný dopyt. Z tohto dôvodu MMF očakáva miernu recesiu v Nemecku v tomto roku (-0,5 %) a pomalé zotavovanie v budúcom (0,9 %). Podobne to vyzerá aj v regióne V4, kde ekonomiky, okrem Slovenska, v tomto roku porastú nižším tempom ako eurozóna. V budúcom roku nás však v regióne čaká silnejšie oživenie. Naopak, krajinám orientovaným na služby sa v prvej polovici roka darilo. Ekonomiky boli podporené silným turizmom (Španielsko a čiastočne Francúzsko), no postupné slabnutie ekonomickej aktivity dolieha už aj na sektor služieb.
Inflácia bude pokračovať v poklese. MMF očakáva, že v tomto roku až tri štvrtiny krajín zaznamenajú pokles inflácie oproti minulému roku. Deje sa tak aj vďaka razantnému zásahu centrálnych bánk a poklesu cien komodít na svetových trhoch. MMF predpokladá pokles inflácie v eurozóne v tomto roku na 5,6 % a 3,3 % v budúcom. Pokles v USA bude o niečo rýchlejší, a to na 4,1% a 2,8 % v tomto a budúcom roku. Zvýšená inflácia v posledných rokoch však priniesla aj pozitívum vo forme znižovania mzdových rozdielov, pretože nižšie mzdy rástli vďaka nej rýchlejšie ako priemerná mzda.
Dynamika globálnej ekonomiky dlhodobo spomaľuje. Ide o pretrvávajúci problém, na ktorý MMF vo svojich prognózach neúnavne upozorňuje. Rast svetovej ekonomiky sa stále nedotiahol na trajektóriu spred globálnej finančnej krízy, ale ani spred pandémie. Podľa súčasnej prognózy ide o trvalú stratu výkonnosti o 5 % do roku 2028 oproti trendu spred pandémie. Podľa MMF je dôvodom slabá akumulácia kapitálu a spomaľujúce zvyšovanie produktivity výrobných faktorov.