Slovensko: oáza stability
Ekonomika eurozóny v druhom kvartáli pozitívne prekvapila, no vyhliadky sú skôr pesimistické. Slovenskej ekonomike sa v druhom štvrťroku darilo najviac z krajín V4. Rast slovenského HDP je z dlhodobého hľadiska najstabilnejší v celej EÚ a jeho dynamika je takmer konštantná. Tak nízka volatilita je pre malé otvorené ekonomiky netypická. Po ruskej agresii na Ukrajinu presmerovali slovenskí exportéri svoje vývozy do Turecka a do krajín arabského polostrova.
Eurozóna v druhom kvartáli pozitívne prekvapila medzikvartálnym rastom HDP o 0,3 %. Za rýchlejším rastom je najmä silný výkon Írska a Francúzska. Vysokofrekvenčné indikátory však naznačujú, že výsledok v treťom kvartáli bude menej pozitívny. Index nákupných manažérov posledné 3 mesiace zostáva v pásme recesie a objem nových objednávok z domova aj zahraničia klesá, čo poukazuje na zhoršujúcu sa situáciu v ekonomike.
Slovenská ekonomika v druhom štvrťroku vzrástla o 0,4 % a v medziročnom porovnaní sa jej v regióne V4 darí najviac. Ekonomický rast je však na Slovensku stabilný aj z dlhodobého hľadiska. Za posledných 10 rokov, s výnimkou pandémie, dokonca najstabilnejší v EÚ. To je na malú otvorenú ekonomiku netypické. Dynamika HDP je takmer konštantná a samotný výkon bol za desať rokov v rámci členov EÚ len priemerný.
Po ruskej agresii na Ukrajinu sa naše exporty do Ruska výrazne utlmili. Rok od invázie hodnota slovenského vývozu klesla o 64 % oproti roku pred začiatkom agresie, čo predstavuje takmer 1 miliardu eur. Slovenským exportérom sa však podarilo nájsť iné odbytištia, prevažne Turecko a krajiny arabského polostrova, ktoré vykompenzovali stratu ruského trhu. Hlavným vývozným artiklom do arabských krajín boli automobily, pri vývoze do Turecka však tvoria podstatnú časť aj stroje a zariadenia, elektrické a počítačové prístroje, kovovýroba, či výrobky z gumy a plastov. Kvôli slabej dostupnosti dát nevieme povedať do akej miery dané tovary putujú ďalej do Ruska, resp. či sú určené najmä pre potreby lokálnych ekonomík.