12. júla 2024/Aktuálne dianie v ekonomike, Domáca ekonomika, Flash správy, Trh práce
Reálna kúpyschopnosť domácností na trojročných maximách
2024 | Flash info z vybraných odvetví
Májové reálne tržby v priemysle medziročne klesli o 1,7 %. Napriek negatívnemu vývoji vo viacerých priemyselných odvetviach však vidíme známky oživenia v najdôležitejšom, automobilovom priemysle. Medziročne sa síce zvýšili reálne tržby len o 1,2 %, no v medzimesačnom porovnaní rástli dynamicky, tempom 5 % (sezónne očistenie IFP). Priaznivý vývoj potvrdzujú aj štatistiky priemyselnej produkcie, ktoré ukazujú výrazný nárast aj v medziročnom porovnaní na úrovni 7,9 %. Tento vývoj naznačuje, že automobilový priemysel by mohol od druhej polovice roka pokračovať na vlne oživenia a potiahnuť tak aj tvorbu slovenského HDP. Naopak negatívny vývoj v máji zaznamenalo odvetvie výroby kovov, ktorého reálne tržby zaostali medziročne o 11 % a v medzimesačnom porovnaní klesli o 6,2 % (sezónne očistenie IFP).
Stavebníctvo v máji prehĺbilo zaostávanie, kedy reálne tržby medziročne klesli o 9 %. Negatívny vývoj je pravdepodobne dôsledkom problémov s dopytom, keďže realitný trh ostáva vďaka vyšším úrokom podchladený a oproti minulému roku očakávame aj nižšie vládne investície. Pokles v stavebníctve sa udial aj na medzimesačnej báze, kedy tržby klesli o 1,8 % (sezónne očistenie IFP).
Zamestnanosť v máji kopírovala rast o 0,3 % z predchádzajúceho mesiaca. Medzimesačné dynamiky však od začiatku minulého roka takmer nepretržite klesajú (s výnimkou januára pre zmenu tretiny firiem vo vzorke). Priemysel od konca 2019 stratil viac než 25 tisíc pracovných miest pre pandémiu COVID-19 a energetickú krízu ale aj masívne odchody do predčasných dôchodkov. Celkovo pozorujeme v poslednom desaťročí zmenu v štruktúre zamestnanosti od priemyslu a služieb ako obchod, doprava, skladovanie a gastro sektor ku vyššie kvalifikovaných službám ako informácie a komunikácia, vedecké a technické činnosti, administratívne a podporné služby.
Mzdy vo vybraných odvetviach súkromného sektora si v máji pripísali solídny nárast o 8 %. Aj napriek postupnému spomaľovaniu nominálnych dynamík sa zvýšenia reálnych miezd od februára šplhajú ku 6 %, čo je najviac za uplynulé 3 roky. Dvojciferné zvýšenia platov v máji zaznamenali nízko-kvalifikované služby ako obchod, doprava, skladovanie a predaj motorových vozidiel. Zamestnanci v priemysle si polepšili o 9,1 %. Vysoké dynamiky odrážajú minuloročnú dvojcifernú infláciu ale aj nedostatok zamestnancov umocnený odchodom takmer 50 tisíc ľudí na predčasný dôchodok.