5. mája 2023/Aktuálne dianie v ekonomike, Domáca ekonomika, Flash správy
Maloobchodné tržby naďalej pod tlakom inflácie
2023 | Flash info z maloobchodu
Reálne tržby v maloobchode v marci zväčšili zaostávanie. Maloobchodu sa ani v marci nepodarilo zvrátiť negatívny trend a po vylúčení čerpacích staníc (z dôvodu zlomu v časovom rade) ich reálne tržby medziročne klesli až o 7,2 %. V marci bol tak zaznamenaný najväčší medziročný prepad tržieb od februára 2021, kedy boli v platnosti prísne pandemické opatrenia a obchody boli zavreté.
Tržby klesli v supermarketoch, ale aj v obchodoch s elektronikou, či nábytkom. K marcovému poklesu maloobchodných tržieb najviac prispel negatívny výsledok v supermarketoch, kde boli tržby medziročne nižšie o 5,8 %. Negatívny príspevok zaznamenali aj špecializované predajne s tovarom pre domácnosť (napr. predajne spotrebnej elektriny a nábytku), ktorých reálne tržby boli oproti minulému roku nižšie až o 24,3 %. Tržby maloobchodu bez pohonných hmôt v medzimesačnom porovnaní oproti januáru klesli o 0,3 % (sezónne čistenie IFP). Rýchle údaje z eKasy negatívny trend potvrdzujú a maloobchodu nepomohli ani Veľkonočné sviatky, kedy si Slováci zjavne dopriali výrazne menej ako vlani. Prvé údaje o aprílovej inflácii však naznačujú značné spomalenie rastu cien, čo môže v nasledujúcich mesiacoch zvrátiť negatívny trend v maloobchode.
Medziročný pokles reálnych tržieb v maloobchode bez pohonných hmôt sa prehĺbil
Pozn.: v mil. EUR s.c., NSA
Zdroj: ŠÚ SR, IFP
Reálne tržby v reštauráciách predbehli hodnoty z roku 2019
Pozn.: v mil. EUR s.c., NSA.
Zdroj: ŠÚ SR, IFP
Tržby ubytovacích zariadení a reštaurácii v marci prekonali minuloročné aj predkrízové hodnoty. Reálne tržby v ubytovaní predbehli úrovne z marca 2019 o 5,6 %, a tržby reštaurácii boli vyššie o 4 %. V medzimesačnom porovnaní však tržby ubytovacích zariadeniach spomalili o 3,1 % a tržby v reštauráciách zaznamenali nárast o 1,8 % (sezónne čistenie IFP). Reálna spotreba domácností bude v prvom kvartáli stagnovať, čo je horší výsledok oproti očakávaniam z februárovej prognózy IFP (1,3 % medziročný rast).