14. júna 2023/Aktuálne dianie v ekonomike, Domáca ekonomika, Flash správy
Dotácie na školské obedy viedli v máji k poklesu cenovej hladiny
2023 | Flash info z vývoja cien
Spotrebiteľské ceny v máji medzimesačne klesli o 0,1 %. Za pokles je zodpovedné najmä opätovné zavedenie dotácií na stravovanie v ZŠ. Aj v máji sa potvrdilo spomalenie rastu cien potravín. Ceny zeleniny a mliečnych výrobkov a vajec klesli, ceny chleba a obilinín, mäsa a rýb rástli pomalšie ako predtým. Dopredaj lacnejších zásob v predchádzajúcom mesiaci viedol k tomu, že aj v máji sa na raste cien destilátov prejavila vyššia spotrebná daň.
Oproti máju 2022 boli spotrebiteľské ceny vyššie o 11,9 %. V porovnaní s minulým mesiacom tempo rastu spomalilo o takmer 2 p.b. Medziročný vývoj stále ovplyvňujú najmä vyššie ceny potravín a energií, vysoké sú však aj rasty cien ostatných tovarov a služieb. Ceny pohonných hmôt medziročne klesli. Rast cien by mal v nasledujúcich mesiacoch aj naďalej spomaľovať vzhľadom na pokles veľkoobchodných cien energií a zastavenie rastu cien poľnohospodárskych komodít. K nižšiemu rastu bude zároveň stále väčšou mierou prispievať aj bázický efekt.
Spomalenie rastu sa týka aj ostatných tovarov a služieb. V máji okrem vyššie spomínaných školských obedov klesli aj ceny pevných palív, tepla a nábytku. Náklady na bývanie (imputované nájomné) sa nezmenili. Ceny pohonných hmôt sa opäť vrátili k poklesu. V rámci tovarov stúpali najmä ceny obuvi a výrobkov pre osobnú starostlivosť. Zo služieb zdraželi najmä služby zubných lekárov cestná osobná doprava a rekreačné služby. Spolu však ceny tovarov a služieb bez imputovaného nájomného rástli pomalšie ako v apríli.
Medziročný rast CPI a príspevky jednotlivých zložiek (p.b.)
Zdroj: ŠÚSR, IFP
Väčšina spotrebného koša však stále rastie rýchlo (% spotrebného koša podľa medziročného rastu cien)
Zdroj: ŠÚSR, IFP
Inflácia by mala vo zvyšku roka pokračovať v spomaľovaní. Vývoj za posledné mesiace naznačuje, že rast cien v zahraničí je už za vrcholom. Aj keď ceny niektorých agrokomodít (slnečnica, repka, mlieko, maslo) už vykazujú pokles, výraznejšie spomalenie rastu cien potravín nastane až v druhej polovici roka. Svetové ceny energií sú už však na predvojnových hodnotách a ďalej klesajú. Zároveň sa uvoľňujú aj tlaky v globálnych dodávateľských reťazcoch.