23. septembra 2023/Aktuálne dianie v ekonomike, Flash správy, Zahraničná ekonomika
Eurozóna skončí v treťom kvartáli v recesii
2023 | Flash info z ekonomického sentimentu v eurozóne
Hoci septembrový index nákupných manažérov v eurozóne prekvapivo stúpol, stále je v pásme recesie. Kompozitný indikátor si oproti predchádzajúcemu mesiacu pripísal 0,4 bodu vďaka čomu sa dostal na hodnotu 47,1. Napriek drobnému zlepšeniu zostáva index v pásme recesie štvrtý mesiac v rade, čo poukazuje na predpokladanú kontrakciu v treťom kvartáli. Za zlepšením stojí najmä Nemecko, kde sa tempo poklesu výrazne zmiernilo v sektore služieb. Naopak, vývoj vo Francúzku negatívne prekvapil a poukazuje na široké spomalenie ekonomickej aktivity. Spomaľujúca ekonomická aktivita otvára otázku, či sa ECB podarí tzv. soft-landing (stabilné zníženie inflácie pri zachovaní ekonomického rastu).
Dopyt v eurozóne a jej externom prostredí zostáva tlmený. To sa prejavuje najmä v množstve nových objednávok, ktoré klesajú už štvrtý mesiac v rade. Popri slabom priemysle bol pokles objednávok spôsobený najmä službami, pričom ide o najrýchlejší pokles od mája 2013 s výnimkou pandemických mesiacov. Exportné objednávky taktiež pokračujú v zostupnej trajektórií. Firmy si udržiavajú produkciu najmä vďaka nahromadeným objednávkam, ktoré taktiež postupne ubúdajú, čo negatívne vplýva na vyhliadky do budúcna. Napriek tomu, že na horizonte jedného roka je očakávaný nárast produkcie, pesimizmus začína narastať s očakávaniami na 11 mesačnom minime.
Výrobné náklady mierne vzrástli, slabý dopyt však tlmí infláciu. Významnejší rast výrobných nákladov bol zaznamenaný v sektore služieb, čo súvisí s rastom miezd v tomto sektore ako aj rastúcimi cenami palív. Na druhej strane náklady v priemysle klesajú už siedmy mesiac v rade. Kvôli slabému dopytu firmy nedokázali pretaviť vyššie náklady do finálnych cien úplne, čo viedlo k poklesu cien priemyselných výrobkov a spomaleniu tempa rastu cien v službách na 25 mesačné minimum.