Na Slovensku je nízka regionálna mobilita pracovnej sily jedným zo zdrojov vysokých rozdielov v miere nezamestnanosti medzi krajmi. Na regionálnu mobilitu významne vplýva aj trh s bývaním. Kým vlastníctvo bytov vplýva na mobilitu negatívne, dostupnosť nájomných bytov mobilitu zvyšuje. Podiel nájomných bytov je na Slovensku oproti EU výrazne nižší. Samosprávy, predovšetkým mestá, nedostatočne využívajú existujúce možnosti financovania nájomného bývania. Opatrenia ako napr. povinný podiel nájomných bytov v nových developerských projektoch s možnosťou financovania cez Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB), presmerovanie väčšej časti prostriedkov zo ŠFRB do výstavby nových nájomných bytov, či umožnenie primeraného zvyšovania nájmov v bytoch s regulovaným nájmom môžu pomôcť zvýšiť podiel nájomných bytov a zlepšiť dostupnosť bývania na Slovensku
Na Slovensku je nízka regionálna mobilita jedeným zo zdrojov nedostatočného využitia pracovnej sily. V medzinárodnom porovnaní sa Slováci sťahujú za prácou oveľa menej než v susedných krajinách EU (OECD 2017). Flexibilita a mobilita pracovnej sily vedie k jej efektívnejšej alokácii medzi firmami a vytvára ekonomicky aktívnemu obyvateľstvu širšie možnosti na lepší výber zamestnania a vyššie ohodnotenie. Napríklad za roky 2017 a 2018 sa v SR zamestnalo cca 25 tis. cudzincov (takmer výlučne v regiónoch s nízkou nezamestnanosťou). Za to isté obdobie sa v BA, TT, NR krajoch zamestnalo len 3000 ľudí z krajov východného Slovenska (PO, KE a BB). Najviac voľných pracovných miest (VPM) sa nachádza v okresoch Bratislava, Galanta, Trnava, Nitra a Žilina, čo predstavuje viac než 40 % z celkových voľných pracovných miest. Na 40 % VPM je postačujúce maximálne základné vzdelanie, na 70 % pozícii netreba maturitu.
Nezamestnanosť je na Slovensku výrazne regionálne diferencovaná. Na Západnom Slovensku sú dnes viditeľné znaky prehrievania pracovného trhu – značné množstvo neobsadených pracovných miest, nízka miera nezamestnanosti, tlak na prílev pracovnej sily zo zahraničia. Na východnom a južnom Slovensku je však miera nezamestnanosti v niektorých okresoch stále nad 10 %. Rôzne miery nezamestnanosti prispievajú k stále sa prehlbujúcim rozdielom ekonomickej výkonnosti a životnej úrovne medzi regiónmi.
Viac sa dočítate v priloženej analýze.
Graf 1: Počet obývaných bytov na 1 000 obyvateľov
Zdroj: NBS 2015
Graf 2: Prírastok dokončených bytov podľa krajov, 2012 až 2018
Zdroj: ŠÚSR
Analýza bola schválená Odborno-metodickou komisiou ako recenzovaná na základe posudkov: