21. februára 2025/Aktuálne dianie v ekonomike, Flash správy, Zahraničná ekonomika
Stagnácia v eurozóne skrýva dobré správy pre V4
2025 | Flash info z vývoja sentimentu v eurozóne
Index nákupných manažérov vo februári stagnoval. Hodnota kompozitného indikátora dosiahla 50,2 bodu a oproti predchádzajúcemu mesiacu sa nezmenila. Kompozitný indikátor tak druhý mesiac ukazuje na prakticky nezmenenú ekonomickú aktivitu v eurozóne. Pohľad bližšie však naznačuje zaujímavé rozdiely naprieč krajinami a sektormi ekonomiky.
Nemecko opäť pozitívne prekvapilo. Kompozitný indikátor Nemecka zaznamenal hodnotu 51 bodu. Vďaka čomu sa dostal vyššie v pásme expanzie, v ktorom je už druhý mesiac. Vymanil sa tak z polročného strádania druhej polovice minulého roka. Za zlepšením je pritom výlučne priemyselný sektor. Ten síce naďalej zotrváva v pásme recesie, oproti predchádzajúcemu mesiacu si však pripísal jeden bod a dostal sa na najvyššiu hodnotu za posledné dva roky. K zmierneniu problémov v priemysle prispelo zmiernenie poklesu domácich aj zahraničných objednávok v poslednom mesiaci. Pokles sa zmiernil aj vo Francúzsku.
Rast služieb mierne spomalil. Služby aj vo februári naďalej podporovali ekonomický rast bloku. Ich expanzie sa však spomalila. Najviac to vidieť na príklade Francúzska, kde sa sektor služieb dostal hlbšie do pásma recesie po odpísaní 3,7 bodu. Index tak zaznamenal najnižšiu hodnotu za posledných 17 mesiacov. Za výrazným poklesom je hlavne nepriaznivá situácia domáceho dopytu, čo sa odzrkadlilo aj na jednom z najvýraznejších poklesov domácich objednávok.
Zamestnanosť klesá, cenové tlaky zostávajú. Zamestnanosť v eurozóne poklesla siedmy mesiac v rade ťahaná najrýchlejším poklesom v priemysle za 4 a pol roka. Celková zamestnanosť poklesla hlavne v najväčších dvoch krajinách eurozóny, zatiaľ čo zvyšok bloku zaznamenal najrýchlejší rast za 5 mesiacov. Vo februári opäť rástli ceny vstupov do výroby, a to najrýchlejšie od apríla 2023. Ceny výstupov taktiež zrýchlili na najvyššie tempo za posledných 10 mesiacov, ťahané však výlučne službami.
Končí sa kríza priemyslu? Februárový index nákupných manažérov prináša niekoľko dôvodov na optimizmus na Slovensku. Napriek stagnácií v eurozóne, Nemecko zaznamenalo ďalší mesiac nárastu ekonomickej aktivity. Je tak celkom pravdepodobné, že sa nemecká ekonomika v prvom kvartáli roka mierne zväčši. Ešte lepšou správou je, že k tomuto rastu dopomôže zmierňovanie problémov v priemysle. Do Nemecka smeruje približne 20% slovenských exportov najmä priemyselnej povahy. Vývoj v Nemecku by tak mal pozitívne dopadnúť na slovenský priemysel. Za zlepšením situácie v Nemecku sú pravdepodobne aj rastúce očakávania a optimizmus ohľadne výsledku februárových volieb. Naopak, politická nestabilita naďalej ťahá výkon francúzskej ekonomiky nadol. Francúzsko sa tak stáva novou brzdou ekonomického rastu v eurozóne.