Rusku zostávajú už len Lady

Slovensko po začiatku agresie takmer zastavilo do Ruska export technologicky náročnejších výrobkov, vrátane áut. Podobne sa vyvíja aj obchod s Bieloruskom, zatiaľ čo vývozy na Ukrajinu sa viac než zdvojnásobili. Nezamestnanosť pokračuje v stagnácii a prítok nových pracovných miest klesá. Nálada nákupných manažérov v eurozóne sa však nečakane dvihla potom, čo rast cien vstupov začal spomaľovať.

Od začiatku ruskej agresie poklesol slovenský export do Ruska o 68 %, zatiaľ čo vývozy na Ukrajinu sa oproti minulému roku zdvojnásobili. Rusi sa tak budú musieť zaobísť najmä bez slovenských áut, elektrotechniky a výrobných strojov. Na druhej strane export slovenských odevov výrazne stúpol, napríklad ponožiek a spodného prádla, ktoré vzrástli až o 870%. Za obdobie marec až september klesol celkový vývoz do Ruska medziročne o 480 mil. EUR (v bežných cenách).

Trh práce pokračuje v stagnácii a disponibilná miera nezamestnanosti sa zastavila na 6,1 %. Dopyt po práci tvoria prevažne ťažšie obsaditeľné pozície a počet novovzniknutých pracovných miest klesá. Podľa detailnejších údajov z Profesie medziročne najviac poklesli inzerované pozície v oblastiach administratívy a informačných technológií.

Novembrový index nákupných manažérov pre eurozónu pozitívne prekvapil. Kompozitný indikátor narástol oproti minulému mesiacu o 0,5 bodu na hodnotu 47,8. Napriek tomu sa nachádza v pásme recesie už piaty mesiac v rade. K lepšiemu výsledku prispela najmä zlepšujúca sa situácia v priemysle. Nákupní manažéri uvádzajú, že ceny vstupov začínajú rásť pomalšie a v niektorých prípadoch dokonca klesať. Napriek tomu pokles produkcie v priemysle zostáva druhým najsilnejším za poslednú dekádu.

Autori

Autori