22. novembra 2024/Aktuálne dianie v ekonomike, Flash správy, Zahraničná ekonomika
Prituhnutie v eurozóne
2024 | Flash info z ekonomického sentimentu v eurozóne
Novembrový index nákupných manažérov klesol hlbšie do pásma recesie. Hodnota kompozitného indikátora v novembri dosiahla 48,1 bodu. Ide pritom o výrazný pokles o 1,9 bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu. Ekonomika eurozóny sa tak po dvoch mesiacoch lavírovania blízko hranice určujúcej stagnáciu (50 bodov) definitívne zosunula do pásma naznačujúceho jej zmenšovanie v štvrtom kvartáli.
Objednávky naďalej klesajú. Na výraznom spomalení ekonomickej aktivity sa podpisuje už 6 mesiacov trvajúci pokles objednávok. Ten sa v novembri ešte zintenzívnil, keď zníženie počtu nových objednávok zaznamenali firmy naprieč sektormi, pričom ide o najvýraznejšie zhoršenie v tomto roku.
Služby výrazne oslabili. Indikátor zachytávajúci ekonomickú aktivitu v službách v novembri sa znížil až o 2,4 bodu, čo je najviac za posledných 17 mesiacov. Do pásma recesie sa tak dostal prvýkrát od januára tohto roka. Dôvodom je zhoršenie sentimentu, ktorý sa v novembri prepadol na dvojročné minimum. Napriek tomu, pokračujúci rast zamestnanosti v sektore služieb a pretrvávajúca schopnosť zvyšovať konečné ceny zmierňuje obavy zo sledovaného prepadu. Situácia v priemysle eurozóny zostáva taktiež naďalej nepriaznivá. Očakávania v tomto sektore klesajú už vyše dvoch rokov. Navyše, v novembri sa očakávaná zamestnanosť znížila najviac za posledných 6 mesiacov.
Rozdiely naprieč krajinami pretrvávajú. V novembri si najviac pohoršilo Francúzsko, kde kompozitný indikátor poklesol až o 3,3 bodu. Nadol ho stiahlo najmä zníženie ekonomickej aktivity v službách, ale aj pesimistické očakávania ohľadne výkonnosti ekonomiky v nasledujúcom roku, ktoré dosiahli 4 a pol ročné minimum. Naopak vyhliadky v Nemecku sa mierne zlepšili a zvyšok eurozóny zastáva skôr pozitívne očakávania.
Budúcnosť je neistá. Na silných zmenách v budúcich očakávaniach sa podpisuje súčasná politická neistota. Zatiaľ čo pád vlády v Nemecku miestne podnikateľské prostredie veľmi nevyrušil, rozpory vo francúzskej vláde sa prejavujú na výraznom zhoršení budúcich očakávaní. Tieň obchodnej vojny s USA, ktorý od prezidentských volieb visí nad Európou situáciu taktiež nezlepšuje. Inflačný efekt prípadného zavedenia ciel by sťažil prácu ECB, ktorá si začína všímať pomalý ekonomický rast v eurozóne. Zhoršovanie situácie v sektore služieb, ak sa potvrdí aj v nasledujúcich mesiacoch, je pritom ešte významnejším problémom ako dlhotrvajúca slabosť priemyslu. Slovenskí exportéri sa tak ocitajú v komplikovanom zahraničnom prostredí, čo ohrozuje prospekty slovenskej ekonomiky v budúcich mesiacoch.