Priemysel naprieč svetom zaostáva

Svetový priemysel je už niekoľko mesiacov pod tlakom. Situácia je obzvlášť komplikovaná v Nemecku. Pretrvávajúce vysoké ceny energií a pomalé zotavenie svetového obchodu z pandémie sa odráža na nižšom ekonomickom raste. Výrazným problémom čelí aj Čína, ktorá je aj dôležitým odbytiskom a obchodným partnerom Nemecka. Napriek nízkej výkonnosti priemyslu, stabilitu v moderných ekonomikách sa darí udržiavať vďaka solídnemu agregátnemu dopytu a rastúcemu sektoru služieb.

Pokles svetového priemyslu pokračuje. Globálny index nákupných manažérov v priemysle poukazuje na znižovanie aktivity v tejto časti svetovej ekonomiky už tretí mesiac v rade. Úpadku dlhodobo dominuje eurozóna, ktorej priemyselná časť ekonomiky sa zmenšuje už viac ako dva roky. S problémami sa však potýka aj zvyšok sveta. Najnovší prieskum medzi nákupnými manažérmi v priemysle zaznamenal mierne zníženie aktivity v Číne a o niečo výraznejší pokles v USA. Čínskej ekonomike sa nedarí vrátiť na trajektóriu rastu spred pandémie. Tá odhalila viaceré štrukturálne problémy v ekonomike, ako aj nízku odolnosť spotrebiteľského dopytu, ktorý zostáva naďalej nedostatočný. To sa odráža na veľmi nízkej inflácii. Nové vládne stimuly podporili optimizmus na finančných trhoch a viedli aj k prehodnoteniu prognóz ekonomického rastu smerom nahor. Očakávaný rast na úrovni 4,9 % však ostáva ďaleko za dlhodobým 9 percentným priemerom. Výrazné zrýchlenie v nasledujúcich rokoch je taktiež otázne aj z dôvodu negatívneho pôsobenia demografického vývoja.

Najvážnejším problémom v priemysle v eurozóne dlhodobo čelí Nemecko. Tu podľa prieskumu Európskej komisie dosahuje prepad objednávok v priemysle rozmery podobné pandemickej kríze a veľkej finančnej kríze z roku 2009. Podobne nelichotivo vyzerá aj prieskum využitia produkčných kapacít, kde doterajší pokles dosahuje približne polovičnú hĺbku predchádzajúcich recesií. Napriek tomu vývoj HDP v Nemecku naznačuje skôr stagnáciu ako hlboký prepad, keďže agregátny dopyt stabilizuje trh práce. Na medzikvartálnej báze sa Nemecku oficiálne dokonca darí vyhýbať technickej recesii napriek tomu, že veľkosť HDP sa oproti maximu mierne zmenšila o približne pol percenta. Priemyselnú výkonnosť čiastočne naďalej podporuje dostatočná zásoba nahromadených objednávok. Dôležité však je aj to, že v moderných ekonomikách dnes už priemysel tvorí len menšiu časť pridanej hodnoty. Hoci Nemecko patrí k najpriemyselnejším ekonomikám v Európe, podiel priemyslu na HDP je len približne 24 %. Väčšia časť pridanej hodnoty sa tak vytvára v sektore služieb, ktorému sa zatiaľ darí zabezpečovať stabilitu hospodárstva.

Autori

Autori