22. novembra 2023/Ekonomický výskum, Publikácie
O DVOCH HRUBÝCH DOMÁCICH PRODUKTOCH
Analýza rozdielov medzi výkonmi ekonomiky v stálych cenách a v parite kúpnej sily
Podľa údajov o hrubom domácom produkte v parite kúpnej sily (HDP v PKS) na obyvateľa výkonnosť slovenskej klesla z úrovne 78,5% priemeru EÚ v roku 2015 na 69,0% v roku 2021. Tento vývoj je nekonzistentný s dátami o HDP v stálych cenách. To na Slovensku rástlo počas tohto obdobia rýchlejšie než je priemer krajín EÚ a počet obyvateľov na Slovensku a v EÚ sa za 6 rokov zmenil iba nepatrne. Najdôležitejšou príčinou rozdielov sú metodické nedostatky pri vykazovaní cien bývania na Slovensku. Aj bez nich by však dochádzalo k rozdielom medzi vývojom dvoch hrubých domácich produktov. Ani v ostatných krajinách sa HDP v PKS a HDP v stálych cenách nevyvíjajú rovnako. Počas obdobia 2003 až 2021 sa tieto dva HDP v krajinách EÚ rozišli o 7,7 % (o 0,3 % ročne). Tieto indikátory totiž nemerajú to isté. HDP v stálych cenách meria objem produkcie, HDP v PKS meria objem nákupov. Rozdielny vývoj cien exportov a importov (tzv. výmenné relácie) preto spôsobuje rozdiel medzi dvoma ukazovateľmi. Okrem toho, porovnávanie medzi krajinami vyžaduje vážiť množstvá tovarov a ich ceny iným spôsobom, ako pri porovnávaní v čase. HDP v stálych cenách slúži na sledovanie vývoja ekonomiky jednej krajiny v rôznych obdobiach. Váhy tovarov a služieb preto zodpovedajú štruktúre sledovanej krajiny. Pri medzinárodnom porovnávaní je však potrebné zohľadniť aj štruktúru ostatných krajín a váhy je potrebné upraviť. Odhadujeme, že výmenne relácie a odlišný spôsob váženia vytvoril počas rokov 2003-2019 v rámci krajín EÚ27 odchýlku medzi dvoma druhmi HDP v priemere vo výške 5,3 %. Rozdielny spôsob zberu dát a v menšej miere aj revízna politika Eurostatu vytvoril odchýlku 6,3 %. V mnohých krajinách sa tieto faktory navzájom kompenzujú, a preto celkový rozdiel dosahuje iba 7,7 %.
Hrubý domáci produkt v parite kúpnej sily (HDP v PKS) sa od roku 2016 na Slovensku vyvíja výrazne odlišne než HDP v stálych cenách. Podľa údajov o HDP v PKS na obyvateľa Slovensko kleslo z úrovne 78,5 % priemeru EÚ v roku 2015 na 69,0 % v roku 2021. Vývoj HDP v stálych cenách na Slovensku a v EÚ27 však nenaznačuje, že výkonnosť slovenskej ekonomiky sa od roku 2015 v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie znížila.
Odlišný vývoj ukazovateľov je do veľkej miery spôsobený metodickými nedostatkami pri vykazovaní PKS. Revízna politika Eurostatu umožňuje revidovať údaje o PKS iba tri roky dozadu. Metodické úpravy, ktoré v roku 2019 vykonal Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) sa premietli do údajov o PKS za roky 2018, 2017 a 2016. Údaje o PKS pred rokom 2016 sú nezrevidované, čo vytvára zlom v časovom rade. Okrem toho, zmena metodiky v roku 2019 viedla k zvýšeniu vykazovaných slovenských cien bývania, ktoré v štatistikách PKS dosahujú dvoj- až trojnásobnú úroveň ostatných krajín. Takýto rozdiel nezodpovedá ostatným štatistikám o cenách nehnuteľností, čo naznačuje nedostatky pri zavádzaní novej metodiky..
Viac sa dočítate v priloženej analýze.
Graf 1: Rozdiely medzi kumulatívnym rastom HDP v stálych cenách a HDP v PKS
Poznámka: Graf zobrazuje rozdiel logaritmov, Zdroj: IFP, Eurostat
Graf 2: Príspevky faktorov ku kumul. odchýlke medzi HDP v s.c. a HDP v PKS počas rokov 2003 – 2021 v EÚ
Zdroj: IFP, Eurostat