24. marca 2025/Aktuálne dianie v ekonomike, Flash správy, Zahraničná ekonomika
Návrat priemyslu v eurozóne?
2025 | Flash info z vývoja sentimentu v eurozóne
Index nákupných manažérov v marci mierne vzrástol. Hodnota kompozitného indikátora vzrástla oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,2 bodu, čim sa dostal na 50,4 bodu. Kompozitný indikátor tak zotrval v pásme expanzie, hoci len veľmi mierne, celý prvý kvartál. To naznačuje mierny rast hospodárstva eurozóny na začiatku roka.
Priemysel pozitívne prekvapil. Situácia v eurozónovom priemysle sa začína zlepšovať. Indikátor si oproti predchádzajúcemu mesiacu pripísal 1,1 bodu. Hoci s hodnotou 48,7 bodu zotrváva v pásme recesie už tridsiaty tretí mesiac v rade, prepad sa v posledných mesiacoch výrazne zmiernil. Marec je pritom prvým mesiacom, kedy užší indikátor outputu priemyslu vystúpil do pásma expanzie. Pozitívne prekvapenie zároveň priniesli obe najväčšie ekonomiky eurozóny, Nemecko aj Francúzsko. Pokles priemyselných objednávok sa zmiernil naprieč eurozónou, zatiaľ čo v Nemecku zaznamenali mierny nárast prvý krát od marca 2022. Otázkou zostáva, či zotavenie priemyslu je začiatkom nového trendu alebo ide len o istý typ predzásobenia exportných trhov pred zavedením ciel. Novozískaná ochota európskych krajín vynakladať väčšie finančné prostriedky na svoju obranu však naznačuje, že ďalšie oživenie priemyslu môže byť realitou. To je dobrá správa aj pre slovenský priemysel.
Rast služieb opäť spomalil. Hoci služby naďalej podporovali expanziu eurozóny, ich výkonnosť bola najnižšia za posledný rok, s výnimkou minuloročného novembra. Výraznejšie spomalenie rastu zaznamenal sektor služieb v Nemecku, ktorý sa s hodnotou indikátora 50,2 v posledných mesiacoch približuje pásmu recesie. Nadol ho stiahol pokles objednávok súvisiaci so spotrebiteľskou neistotou ohľadne ďalšieho ekonomického vývoja. Spomalenie dopytu v službách však zároveň zmierňuje cenové tlaky, ktoré napriek ústupu celkovej inflácie zostávali v posledných mesiacoch zvýšené. To je dobrou správou pre ECB, ktorej sa tak otvára väčší operačný priestor vo výkone svojho mandátu udržiavania cenovej stability.
Vyhliadky nákupných manažérov ohľadne nasledujúcich 12 mesiacov sa mierne znížili. Dôvodom je najmä prepad sentimentu vo Francúzsku na najnižšie hodnoty za posledných 5 rokov. Firmy sa pritom odvolávajú hlavne na zvýšenú neistotu doma aj v zahraničí a zhoršené podmienky v hlavných odvetviach autopriemyslu, či strojárenstva. Naopak, výrazné zlepšenie nálady v Nemecku podporil najmä priemysel očakávajúci silnejšiu ekonomiku vďaka robustnejším investíciám do infraštruktúry.