Európskemu priemyslu dochádza para

Nové objednávky v priemysle spolu s indexom nákupných manažérov v eurozóne ďalej klesajú. Firmy začali obmedzovať nákupy vstupov do výroby a recesia v priemysle sa tak pravdepodobne prehĺbi. Eurozónu drží nad hladinou sektor služieb a turizmus. Trend potvrdzuje aj nová prognóza MMF, ktorá zlepšuje výhľad pre Španielsko a Taliansko a naopak zhoršuje predikciu ekonomiky Nemecka.

Priemysel sa v eurozóne prepadáva čoraz hlbšie. Priemyselné firmy obmedzili nákupy vstupov do výroby v miere nezaznamenanej od finančnej a hospodárskej krízy v roku 2009, odhliadnuc od pandémie. Klesajú aj domáce a zahraničné objednávky. To naznačuje, že HDP eurozóny v druhom kvartáli skôr stagnovalo a že slabá výkonnosť bude pretrvávať pravdepodobne aj v treťom kvartáli.

Nová prognóza MMF potvrdzuje spomalenie svetovej ekonomiky. Globálny ekonomický rast dosiahne v tomto roku 3 % oproti minuloročným 3,5 %. Spomalenie je však aktuálne miernejšie než podľa aprílovej prognózy. Dôvodom je najmä stabilný dopyt v sektore služieb, ako aj rastúci záujem o turizmus, z čoho budú ťažiť aj krajiny európskeho juhu.

Naopak, aj podľa MMF je situácia v európskom priemysle menej priaznivá. Je to v dôsledku vplyvu vyšších cien energií, úrokových sadzieb a zvoľňujúceho globálneho obchodu. Na to doplatí hlavne nemecká ekonomika, ktorej MMF ako jednej z mála veľkých ekonomík znížila vyhliadky. Napriek pozitívnym trendom zo začiatku roka, globálny ekonomický rast zostáva za dlhodobým priemerom.

Autori

Autori