20. decembra 2024/Ekonomický výskum, Publikácie
V októbri 2024 Európska komisia definitívne schválila v poradí 4. platbu pre Slovensko z Plánu obnovy a odolnosti (POO) v celkovej hodnote 923 miliónov eur. V rámci schvaľovania 4. platby bolo hodnotené aj úspešné naplnenie cieľov penzijnej reformy, ktorá bola jedným zo záväzkov POO a ktorú Slovensko prijalo v roku 2022. Pre tento účel bolo Ministerstvo financií poverené vypracovaním dopadovej štúdie, ktorá mala posúdiť vplyv reformy na dlhodobú udržateľnosť verejných financií a poistno-matematickú (aktuárnu) neutrálnosť krátenia predčasných dôchodkov.
Reformou sa zlepšila dlhodobá udržateľnosť
Kľúčovým opatrením bolo naviazanie dôchodkového veku na rast strednej dĺžky života od roku 2030. Jeho pozitívny vplyv sa však prejavuje až na dlhom horizonte. Naopak v strednom horizonte výdavky penzijného systému vzrástli vplyvom iných opatrení reformy, primárne zavedením rodičovského dôchodku. Na dlhom horizonte reforma ako celok zlepšila dlhodobú udržateľnosť verejných financií o 1,7 p.b. HDP (indikátor S2). V priebehu hodnotenia žiadosti o štvrtú platbu došlo k prijatiu dodatočných opatrení v dôchodkovom systéme, ktoré boli do dopadovej štúdie dodatočne zapracované. Ich vplyv z pohľadu dlhodobej udržateľnosti bol približne neutrálny, keďže spolu so zvýšením 13. dôchodkov boli prijaté aj kompenzačné opatrenia v penzijnom systéme.
V rámci konsolidácie verejných financií, mimo hodnotenia žiadosti o štvrtú platbu, vláda schválila nový mechanizmus fungovania rodičovského dôchodku. Ten sa pôvodne odvíjal od výšky zaplatených odvodov dieťaťa. Nový mechanizmus zavádza možnosť poukázania 2 % zo zaplatenej dane pre každého rodiča dôchodcu, nad rámec súčasnej asignácie. Zmena nastavenia dodatočne zlepšuje dlhodobú udržateľnosť o približne 0,2 p,b. HDP.
Po zvýšení krátenia bola splnená aj podmienka aktuárnej neutrálnosti
Súčasťou reformy I. piliera bolo aj zavedenie možnosti odchodu do predčasného dôchodku po odpracovaní 40 rokov. Podmienka aktuárne neutrálnej dávky predpokladá, že suma celoživotne vyplateného dôchodku bude rovnaká bez ohľadu na to, kedy daný jednotlivec odíde do dôchodku. Dávka poberaná skôr, ako pri dosiahnutí dôchodkového veku tak musí byť adekvátne krátená. Pri zavedení reformy bolo krátenie stanovené na 0,3 % za každý začatý mesiac pred dovŕšením dôchodkového veku, pričom neskôr bolo zvýšené na 0,5 %. Podľa kvantifikácie MF SR toto krátenie vyhovuje podmienke aktuárnej neutrálnosti.
Viac sa dočítate v priloženej analýze.
Graf 1: Vplyv legislatívnych zmien na výdavky dôchodkového systému – spolu (v % HDP)
Zdroj: MF SR