14. júla 2023/Aktuálne dianie v ekonomike, Domáca ekonomika, Flash správy
Ceny potravín klesli prvýkrát po takmer dvoch rokoch
2023 | Flash info z vývoja cien
Spotrebiteľské ceny v júni medzimesačne stúpli o 0,2 %. Ceny potravín a nealka klesli prvýkrát od leta 2021. Najviac zlacneli oleje a tuky, mlieko, syry a vajcia a zelenina, znížili sa aj ceny chleba a obilnín, rýb a nealkoholických nápojov. Ceny destilátov stúpli aj v júni v reakcii na vyššiu spotrebnú daň. Príspevok energií bol k celkovému rastu cien nulový, nárast cien pohonných hmôt bol kompenzovaný klesajúcou cenou tepla a pevných palív. Náklady bývania vo vlastnom (imputované nájomné) v júni tiež klesli.
Spomalil aj rast cien ostatných tovarov a služieb, a to naprieč viacerými kategóriami. V rámci tovarov najviac klesali ceny spotrebnej elektroniky a elektrických spotrebičov, stúpli naopak ceny odevov, tovarov pre domácnosť a výrobkov pre osobnú starostlivosť. Zo služieb zdraželi tradične v rámci sezóny ceny dovoleniek, klesali najmä ceny leteniek a telefónne služby. Ceny tovarov aj služieb rástli v júni výrazne pomalšie v porovnaní s doterajším vývojom za rok 2023.
Oproti júnu 2022 boli spotrebiteľské ceny vyššie o 10,8 %. V porovnaní s minulým mesiacom tempo rastu spomalilo o viac ako 1 p.b. Medziročné rasty väčšiny položiek dosiahli vrchol a postupne spomaľujú. Ceny pohonných hmôt medziročne klesli. Rast cien by mal v nasledujúcich mesiacoch aj naďalej spomaľovať vzhľadom na pokles veľkoobchodných cien energií a zastavenie rastu cien poľnohospodárskych komodít. K nižšiemu rastu bude zároveň stále väčšou mierou prispievať aj bázický efekt. Pri súčasnom dezinflačnom tempe by sme sa mohli jednocifernej inflácie dočkať v už v júli, najneskôr v auguste.
Medziročný rast CPI a príspevky jednotlivých zložiek (p.b.)
Zdroj: ŠÚSR, IFP
Väčšina spotrebného koša však stále rastie rýchlo (% spotrebného koša podľa medziročného rastu cien)
Zdroj: ŠÚSR, IFP
Inflácia by mala vo zvyšku roka pokračovať v spomaľovaní. Nákladové tlaky na rast cien sa uvoľňujú. Ceny agrokomodít už nerastú resp. klesajú (slnečnica, repka, mlieko, maslo). Ceny energií po miernom náraste v júli opäť smerujú nadol. Zároveň sa uvoľňujú aj tlaky v globálnych dodávateľských reťazcoch a klesajú aj výrobné ceny u nás aj v zahraničí.
Inflácia v júni bola mierne nižšia, než očakávala prognóza IFP.