Neistota brzdí americkú ekonomiku
Ekonomika eurozóny od začiatku roka pozitívne prekvapuje. Odhodlanie Nemecka a celej Európy v krátkej dobe navýšiť obranné rozpočty prinieslo vlnu optimizmu na finančné trhy. Akcie európskych firiem rýchlo rastú a euro posilňuje. Druhú stranu Atlantiku však zatieňuje rastúca politická neistota spojená s novou americkou administratívou a nástupom obchodných vojen. Tie sa pravdepodobne podpíšu na ekonomickej výkonnosti v začiatku roka.
Výkon európskej ekonomiky po pandémii výrazne za USA zaostal. Americká ekonomika podporená silnými fiškálnymi stimulmi sa dokázala veľmi rýchlo vrátiť na trajektóriu robustného ekonomického rastu. Situácia sa však začína meniť a viaceré dáta dávajú v EÚ nádej na optimizmus. Pokles v európskom priemysle sa podľa februárového prieskumu medzi nákupnými manažérmi zmierňuje a úľavu pre ekonomiku prináša aj výsledok nemeckých volieb. Obrat Nemecka v bezpečnostnej politike a uvoľnenie dlhových pravidiel môže byť očakávanou vzpruhou práve pre priemysel. Finančné trhy na situáciu okamžite reagovali najprudším skokom úrokových sadzieb nemeckých dlhopisov od zjednotenia krajiny. Sadzby dlhopisov odzrkadľujú viacero faktorov, medzi nimi rizikovosť dlžníka, či inflačné očakávania. V prípade Nemecka však rástol výnos aj tých dlhopisov, ktoré zohľadňujú infláciu. Finančné trhy do budúcna teda očakávajú zrýchlenie nemeckej ekonomiky. Optimizmus sa odzrkadľuje aj na výnose európskych akcií, ktoré od začiatku roka výrazne porážajú americké tituly, a to aj s pomocou firiem zameraných na ťažký priemysel.
Ekonomická situácia v USA sa však naopak začína komplikovať. Rast hospodárstva v štvrtom kvartáli minulého roka spomalil a ekonomické dáta od začiatku roka prinášajú negatívne prekvapenia. Index spotrebiteľskej dôvery výrazne poklesol najmä z dôvodu zhoršenia budúcich očakávaní spotrebiteľov. Na ich nálade sa podpísali aj vyššie inflačné očakávania spôsobené vajíčkovou krízou či zavádzaním ciel novou americkou administratívou. S tým je spojený aj historický nárast politickej neistoty, ktorý dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku meraní v 80tych rokoch minulého storočia, s výnimkou pandémie Covid. Zvýšená politická nestabilita negatívne vplýva na ekonomický výkon. Podniky zvyčajne volia strategické vyčkávanie miesto robustných investícií do rozšírenia výroby, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadlí na celkovom výkone hospodárstva. Aktuálny rýchly odhad HDP atlantskej pobočky FED už v súčasnosti ráta s poklesom americkej ekonomiky v prvom kvartáli tohto roka o 2,4 % na ročnej báze. Realita však pravdepodobne nebude až taká negatívna. Za výrazným poklesom prognózy totiž stoja aj transakcie v medzinárodnom obchode, ktoré na HDP v konečnom dôsledku nemajú vplyv. Na stúpajúcu neistotu a pesimizmus však poukazuje aj slabnutie amerického dolára, ktorý si oproti košu najväčších svetových mien od januára odpísal viac ako 5 %.